Książka kucharska „Smaki Nałkowskiej i jarska kuchnia dwudziestolecia”

Skryp z warsztatów do pobrania ——-> Książka kucharska „Smaki Nałkowskiej i jarska kuchnia dwudziestolecia”

A tutaj kilka rad od Marii Disslowej z jej książki „Jak gotować: Praktyczny podręcznik kucharstwa”, popularnej w latach 30. XX wieku: 

„Nie wkładać dużych kęsów do ust, gdyż to uwypukla twarz i tamuje rozmowy.”

„[…] trzymać widelec w lewej ręce, nóż w prawej, trzymać należy zgrabnie, garścią, nie rozciągając wskazującego palca na grzbiecie noża, bo tylko szewc kraje skórę, naciskając nóż palcem.”

„Braku apetytu nie zaznaczać odwracaniem talerzy dnem do góry, nie przelewać płynów w kieliszkach i szklankach, nie rozkruszac na obrusie chleba, nie kręcić gałek ani ich rzucać przez stół. Wszelkie naruszenia porządku na stole jest niewłaściwe i zdradza nieporządną naturę.”

„Nie szastać pod stołem nogami, nie gestykulować rękami, nie zbliżać się zbytnio twarzą do twarzy, nie opierac łokciami o stół, ani kłaść obydwu rąk, nie zabawiać się mechanicznie jakimś przedmiotem i nie dzwonić bezmyślnie widelcem o talerz.”

„Przy stole siedzieć należy prosto na całym krześle, nie na kawałku, nie odwracać się do sąsiada plecami, gdy rozmawia się z drugim, unikać wybuchów głośnego śmiechu, hałaśliwej rozmowy i szeptania na ucho. Rozmowa prowadzona być może z sąsiadem półgłosem, w ogólnej rozmowie poruszać tematy przyjemne, lekkie i wesołe, o bieżących sprawach, teatrze, muzyce, literaturze i sztuce, nigdy nie mówić ujemnie o nieobecnych osobach, nie opowiadac o służbie, własnych dolegliwościach i skandalach towarzyskich. A już najmniej właściwe czynić złośliwe aluzje i ukłucia w stosunku do osób dla siebie niesympatycznych.”

 

 

Reklamy