Dziew/czyny 2013

Druga edycja DZIEW/CZYNÓW przyciągnęła do organizacji projektu wiele ngo’sów i osób niezrzeszonych. Dzięki ich zaangażowaniu i zapałowi DZIEW/CZYNY urosły w siłę i urosły też możliwości. Program, który wspólnie przygotowałyśmy i przygotowaliśmy (chłopcy w organizację zaangażowani są od samego początku) wypełnił DZIEW/CZYŃSKO nie tylko marcowy weekend 8-10 marca, ale zorganizowano też działania, które trwały cały miesiąc.
W skrócie DZIEW/CZYNY 2013 to: pokazy filmów, wystawy, koncerty, imprezy, warsztaty, wykłady, akcje fotograficzne, spotkania z pisarzami.

DZIEW/CZYNY 2013 w szczegółach:

16 i 18 lutego
• DZIEW/CZYNY po sąsiedzku
Był to wstęp do działania Dziew/ośki, które rozpoczęło się w połowie marca. Dwa warsztaty kulinarne skierowane do mieszkańców i mieszkanek dwóch osiedli w Białymstoku. Oprócz gotowania była też rozmowa o potrzebach naszych osiedli. Rozważałyśmy czy są one idealne, czy może trzeba byłoby coś w nich zmienić?

Piątek, 1 marca
• Da/my na DZIEW/CZYNY benefit!
DZIEW/CZYNY musiały wziąć sprawy w swoje ręce! Dzięki uprzejmości białostockich artystów i artystek, udało się zorganizować imprezę benefitową, z której cegiełki przeznaczone były na organizację DZIEW/CZYNÓW. Na beneficie zagrali i zagrały: Południce, Michał Czarnecki, Natasza Topor, Red Emprez, VSHOOD i Miss God oraz Miss Blue Velvet.

Piątek, 8 marca
• akcja fotograficzna od rana do nocy
8 kobiet – 8 aparatów fotograficznych – 24 klatki – 24 godziny – foto8marca
Celem działania było stworzenie fotograficznego zapisu z dnia 8 marca. Osiem kobiet w różnym wieku, reprezentujących różne style życia i poglądy, przez cały dzień utrwalały na negatywach swoje historie, spotkanych ludzi, miłe zdarzenia… Powstało osiem osobistych dzienników, osiem różnorodnych opowieści, które zaprezentowano na wystawie, mającej miejsce już po zakończeniu DZIEW/CZYNÓW.

• Jest wiele możliwości, czyli „Dziewczyny do wzięcia” i “Furia” do wzięcia
„Dziewczyny do wzięcia” to kultowa komedia z 1972 roku, w której trzy dziewczyny poszukują swojego szczęścia w wielkim mieście. Czy tym szczęściem jest dla nich miłość i co to w ogóle dla nich znaczy „miłość”? W trakcie pokazu wspólnie recytowałyśmy/liśmy kultowe teksty, można było też najeść się do woli kremu sułtańskiego. Zastanawiałyśmy/liśmy się, czym różni się sytuacja kobiet we współczesnej Polsce od tej sprzed 40 lat i po co dziewczynom do wzięcia feminizm.
Pokaz poprzedziła krótka rozmowa z Martą Konarzewską – publicystką nieregularnika feministyczno-lesbijskiego „Furia”, autorką powstającego zbioru opowiadań “Dziewczyny z zawzięcia” inspirowanego “Dziewczynami do wzięcia”.

• Miejsca intymne
Spotkanie dla kobiet i o kobietach. Była rozmowa o ciele – jak o nim myślimy, jak czujemy i jak mówimy o naszych intymnych miejscach. By rozmawiać, trzeba operować słowami, sprawdziłyśmy więc jakich słów używamy, a jakich jeszcze możemy się nauczyć. Wspólnie stworzyłyśmy przestrzeń, w której każda z nas mogła wyrazić myśli w przyjaznej atmosferze, wolnej od dawania „cudownych” rad i oceniania.
W dyskusję o ciele wprowadziło uczestniczki czytanie fragmentów książki „Monologi waginy” Eve Elsner. Aktorki, które zgodziły się przeczytać wybrane monologi to m.in.: Barbara Maj, Joanna Zubrycka (Miss God), Dominika Kimaty.

• Boginie
Projekt “Boginie” był wynikiem wspólnych rozmów o istocie kobiecości i potencjale za tym idącym, w którym wzięły udział kobiety-seniorki. Boginie to istoty płci żeńskiej emanujące mocą absolutu. Ich postać obecna jest w wielu kulturach, w najbardziej odległych zakątkach naszego globu, obecna od zawsze. W trudniejszych momentach naszego życia sięgamy do porad z kart Dr Doreen Virtue “Przewodnictwo Bogiń”. Tym razem uniwersalna moc bogiń urzeczywistnia się tu i teraz poprzez wcielenie się nas kobiet w te boskie istoty.
Kobiety fotografowała: Kasia Znana, stylizowała: Izabela Bochenko, charakteryzowała: Iwona Pielecka-Mackiewicz

• Szparkiet
Już po raz drugi na Szparkiet zaprosiłyśmy wszystkie kobiety: małe i duże, w sukience i w spodniach, artystki, gospodynie domowe, kobiety kochające mężczyzn i kobiety kochające kobiety, ateistki, matki, kobiety transpłciowe, kobiety wierzące, singielki, Polki, Chinki, Niemki, żony, feministki, babcie, kobiety chodzące na szpilkach, weganki, kobiety z włosami rudymi, niebieskimi i bez… oraz kulturalnych i uśmiechniętych, afirmujących różnorodność kobiet przyjaciół! Podczas tegorocznego Szparkietu zagrały: Anja del Rey (Miss Blue Velvet)/ MC Natasza Topor, Ola Teks (move move), Sylwia Zaremba (Hungry Hungry Models)

Sobota, 9 marca:
• Roll the cancer! Wyroluj raka!
Podczas całodniowej akcji w Centrum Handlowym Auchan ustawione były stoiska, przy których studentki/ci Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku udzielały/li darmowych porad oraz wykonywały/li liczne badania profilaktyczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Badania skierowane były w szczególności do kobiet: profilaktyka nowotworów szyjki macicy i sutka oraz pomiary antropometryczne. W kąciku ekspertki porad udzielali dietetyczki/cy i onkolożki/dzy.

• Nasze podwórko (potrzebuje kobiecej ręki)
Spotkanie integracyjne sąsiadek i sąsiadów, mieszkających w blokach przy ul. Sienkiewicza. Miejsce „współpracy młodych biznesmenów i biznesmenek” zamieniono na jeden dzień w osiedlową świetlicę. Wydarzenie było wstępem do szerzej zakrojonego programu rewitalizacji podwórka w kwartale za Współpracownią, dlatego za cel obrano poznanie potrzeb i preferencji mieszkańców/nek. Zależało nam na zbudowaniu podstawy pod silną lokalną społeczność oraz – ze względu na strukturę demograficzną tego osiedla – aktywizacji “dziewczyn 50+”. Podczas spotkania można było wypić wspólnie herbatę i wziąć udział w projektowaniu nowej przestrzeni.

• Warsztat taneczny
Podczas warsztatu uczestniczki poszukiwały własnego języka w tańcu, wykorzystując możliwości naszego ciała, techniki tańca współczesnego, techniki rozluźniania ciała w tańcu i kontakt improwizacji. Warsztat skierowany był do kobiet poszukujących i chcących rozwijać swój potencjał twórczy lub ekspresję siebie w ruchu. Zarówno wśród tych, mających doświadczenie z ruchem (tancerki, aktorki, joginki, wolne ptaki), jak i tych które swoją przygodę z tańcem i pogłębianiem świadomości ciała chciały dopiero rozpocząć. Warsztaty poprowadziła tancerka i improwizatorka Ewa Hubar.

• Choroszcz czyni! Warsztaty edukacyjne dla dzieci + joga dla mam
Tematyka warsztatów koncentrowała się wokół zagadnień łączących w sobie elementy biologii i fizyki. Dzieci mogły zobaczyć, że w przyjemny i przystępny sposób, poprzez wykorzystanie sprzętów codziennego użytku, można tłumaczyć różne zjawiska przyrodnicze. W wykonywaniu doświadczeń pomogli im ojcowie, a mamy w tym czasie relaksowały się na zajęciach jogi. Warsztaty prowadziła biolożka Katarzyna Kotiuk, a zajęcia jogi: instruktorka Ewa Rydzewska.

• Warsztat śpiewu białego
Dwudniowy warsztat dla wszystkich, które chciały zdrowo pokrzyczeć i głośno pośpiewać. Uczestniczki zgłębiały technikę śpiewokrzyku (zwanego także śpiewem białym lub tradycyjnym). Nauczyły się silnie integrującej tradycyjnej pieśni ze wschodniego pogranicza a także próbowały odnaleźć własne pieśni i melodie, ukryte w ich ciałach i wyobraźniach, aby później wspólnie się z nimi spotkać i stworzyć wielką improwizację. Zajęcia prowadziła specjalizująca się w alternatywnej edukacji wokalnej Paulina Miu Zielińska.

• (Bez)silna matka – spotkanie autorskie
Poznałyśmy fragmenty „Dziennika…” czytane przez Katarzynę Lalik (Chór Kobiet).
Debiutancki „Dziennik znaleziony w piekarniku” Marka Susdorfa to pierwsza z trzech części cyklu „Trzy śmiertelne historie”. Susdorf wyjątkowo trafnie obiera perspektywę kobiety, sfrustrowanej młodej matki, która nie potrafi sprostać rolom narzucanym przez otoczenie. Książka jest jednym z nielicznych tak szczerych i bezkompromisowych głosów zmęczenia i rezygnacji. A co najciekawsze – głos ten pochodzi od autora – mężczyzny.
Książka nie tylko skłania do dyskusji o roli i pozycji współczesnej kobiety (przedmiotu czy podmiotu), lecz przede wszystkim jest solidną dawką dobrej literatury!

• Krótka? Historia Kobiet
Otwarte spotkanie będące próbą rekonstrukcji zapomnianej i nieopowiedzianej historii kobiet. W trakcie prezentacji i wykładu odbyła się dyskusja oraz wymieniono się doświadczeniami. Uczestnicy i uczestniczki spróbowali/ły też sprawdzić, skąd się wywodzą funkcjonujące w dzisiejszym społeczeństwie stereotypy dotyczące kobiet. Spotkanie poprowadziła historyczka Izabela Czajkowska i inne dziewczyny ze Stowarzyszenia Kobieteria.

Niedziela 10 marca:
• Dziennikarki czytają dzieciom
Czy łatwo jest być kolorowym słoniem wśród szarych słoni? I czy takie słonie mają przyjaciół/ki? Czy można lubić lalki zamiast piłki, gdy jest się chłopcem? I czy można grać w piłkę w sukienkach? A co się stanie, gdy księżniczka postanowi wziąć sprawy w swoje ręce i pokona smoka? Tego dowiedziały się dzieci te młodsze i te starsze, ale też rodzice, przyjaciele, opiekunki i opiekuni, babcie i dziadkowie, uczestnicząc w DZIEW/CZYŃSKIM niedzielnym poranku. Podczas spotkania dzieci i osoby dorosłe wysłuchały opowieści o tym, że nie trzeba wstydzić się swojej inności, a wręcz przeciwnie, warto wierzyć w siebie i być silną DZIEWCZYNKĄ i silnym CHŁOPCEM! Opowieści snuły dziennikarki: Iza Próchnicka (Polska Agencja Prasowa), Dorota Sawicka (Polskie Radio Białystok), Beata Golak (TVP Białystok).

• Dodaj do słownika – warsztaty języka genderowego
Celem zajęć było uświadomienie osobom uczestniczącym związku pomiędzy procesami zachodzącymi w społeczeństwie i języku, zwłaszcza w kontekście ewolucji ról społecznych kobiet i mężczyzn, a także rozbudzenie świadomości i kreatywności językowej przydatnych w tworzeniu języka wrażliwego genderowo. Warsztaty poprowadził filolog, animator i edukator Grzegorz Stefaniak.

• Warsztatownia – otwarte warsztaty manualne
Do Warsztatowni można było wpaść w każdym momencie i coś sobie porobić przy jednym z wybranych stanowisk warsztatowych, w zależności od swoich zainteresowań. Można było także popróbować kilku rzeczy na kilku stanowiskach, czy też połączyć różne techniki ze sobą. Były to warsztaty manualne: szycia kobiecych breloczków (waglinki i inne takie), robienia pamiętników, sekretników, cytatowników, szydełkowania, lepienia kobiecych kształtów z gliny.

• Pussy Party
Pussy Party to zdrowa mieszanka edukacji i przyjemności, której głównym celem była dobra zabawa z kompanią gadżetów erotycznych. Poruszałyśmy różne tematy: instrukcje obsługi i doboru zabawek; sens masturbacji, pozytywne aspekty seksu w parach jednopłciowych i różnopłciowych, pytania od poważnych do zupełnie niepoważnych.

• Historia kobiet oskarżanych o czary
Było to spotkanie, które miało przywrócić pamięć i szacunek dla naszych Przodkiń podczas Ceremonii dla Wiedźm – Czarownic. Ceremonię poprzedził wykład, połączony z prezentacją multimedialną „Krótki rys historyczny – polowania na Czarownice w Europie”. Podczas samej ceremonii każda osoba otrzymała kartę z imieniem, nazwiskiem i krótką historią konkretnej kobiety, która w Polsce została oskarżona o czary i uznana za czarownicę. Wspólnie, głośno, w publicznej przestrzeni, uczestnicy i uczestniczki przywołali/ły pamięć i szacunek tych kobiet.

• Basia Maj – recital
Tytuł recitalu “Pół żartem – pół serio” to po pierwsze tytuł ulubionej komedii Basi Maj, a po drugie zapowiedź repertuaru. Usłyszałyśmy utwory nie tylko poważne i refleksyjne, lecz także wykonania i monologi kabaretowe.

• Opowiadamy DZIEW/CZYNY!
Spotkanie zamykające i podsumowujące 2. Dni Różnorodności Kobiet DZIEW/CZYNY.

DZIEW/OŚKI
Działanie przeprowadzone zostało wśród kobiet mieszkających na dwóch osiedlach: Piaski/Tysiąclecia oraz Mickiewicza w Białymstoku. Każda grupa kobiet współpracując przez miesiąc z zaproszonymi do projektu artystkami, stworzyła odrębny projekt artystyczny – „pomnik kobiet”. Artystki zaproponowały kobietom współtworzenie w najbliższych swemu sercu obszarach: Joanna Zubrycka – muzyki, a Ewa Hubar – tańca. DZIEW/OŚKI wyrastają z idei community arts (sztuki partycypacyjnej) i demokracji kulturalnej, gdzie uczestnictwo w kulturze oznacza możliwość jej współtworzenia i określania w tym języku siebie, bez względu na posiadane umiejętności.

logotypy2013

Reklamy